İmam Zaman (a.f) nasıl tanınabilir?

 

Tanımak iki kısımdır: “Tarihi tanıma” ve “Gerçek tanıma” ki bu tanıma birinci kısım tanımadan çok daha önemlidir. Burada önemli olan, bizim o hazreti hakiki olarak tanımamız ve o hazretin de bizi görmesidir; bizim onu görmemiz önemli değildir. Peygamber (s.a.a)’in– ki makamı bütün İmamlar’dan yüksektir – zamanında bazıları onu görüyorlardı, ama Allah-u Teâlâ onlar hakkında şöyle buyurmaktadır: “Onların sana baktıklarını sanırsın, oysa onlar görmezler”[1] Bu kimseler bakarlar ama görmezler. İmam Zaman (a.f)’ın bizi göreceği şekilde olabilmemiz hünerin kendisidir.

 

Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyruluyor: “Allah kıyamet günü onlarla konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları yüceltmeyecektir.”[2]

 

Eğer doğru yolda hareket edersek o hazret bizi görür. O hazretin bizi görmesi, bizim için bir şereftir; yoksa fiziki bakışın bir faydası yoktur; öyle ki birçokları Peygamber Ekrem (s.a.a)’i, Hz. Ali(a.s)’yi ve Hz. Zehra (s.a)’yı görüyorlardı; ne var ki basiretleri yoktu. Bize şekil olarak bakış değil, bizi şereflendirecek bakış çok önemlidir. Elbette bazen böyle bir bakış bile insanın o hazreti yakından ziyaret etmesine, feyizlenmesine ya da onun vesilesiyle Allah’ın bir hacetini gidermesine vesile olur; ne var ki asıl önemli olan, basiret içeren görmektir.

 [1] A’raf Suresi/198.

[2] Âl-i İmran Suresi/77.Son haberler
 
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved