• تاريخ: يکشنبه 19 تير 1390

درمعنای مبارک


           

   یکی از اوصاف ماه رمضان که در برخی از روایات و ادعیه بدان تصریح شده است، صفت مبارک است،
پیامبر می فرماید: ماه رمضان به سوی شما آمد، ماه مبارک، ماهی که خداوند روزه اش را بر شما واجب کرده است. از امام علی (ع) نیز روایت شده که فرمود: روزی رسول خدا (ص) چنین فرمود: مردم، ماه خدا همراه با برکت و رحمت و مغفرت به شما روی آورده است. از امام صادق (ع) هم روایت شده که آن حضرت در آخرین شب ماه شعبان و در نخستین شب ماه رمضان این دعا را می خواند: بارالها! این ماه مبارک را که در آن قرآن، برای راهنمایی مردم، نشانه هدایت و جداکننده حق و باطل فرو فرستاده شد، فرا رسید.

 

فراوانی اطلاق عنوان مبارک بر ماه رمضان در متون دینی موجب شده است که این عنوان جزو مشهورترین اوصاف و عناوین این ماه شناخته گردد. علمای لغت واژه برکت را به فزونی و رشد همراه با ثبات و دوام معنی کرده اند. در کتاب لسان العرب به نقل از ابن عباس آمده است: معنی برکت فراوانی در هرچیز خیر است.

 

  راغب اصفهانی نیز آن را به معنای ثبوت و استقرار خیر الهی در چیزی می داند، چنانچه برکه ((چیزی شبیه حوض)) به جایی که آب در آن مجتمع و مستقر می گردد، گفته می شود. اما مبارک، به آنچه که در آن خیر فراوان وجود دارد و از او بروز و صدور می یابد اطلاق می گردد. زجاج می گوید: مبارک آن چیزی است که از آن خیر فراوان برآید . راغب نیز می نویسد: به آنچه که خیر و فایده الهی در آن ثبوت و استقرار داشته باشد مبارک گفته می شود.

 

البته این چهره زیبا و سیمای نورانی آنگاه قابل مشاهده است که پرده از دیدگان آدمی برداشته شود و غبار تن، حجاب رخسار زیبای جان نگردد و خواهش های نفسانی، مانع رویت ارتباط میان نیازهای جان آدمی با حقیقت و ماهیت روح پرور ماه رمضان نباشد و نگاه صحیح نسبت به این ماه و رابطه آن با جان انسانی و نیازهای او بدست آید. در این صورت لحظه لحظه این ماه و همه آنچه که به همراه دارد، موجب خیر، برکت و مبارکی برای انسانی است که آن را درک کرده و در آستانش بستر افکنده است.

 

چقدر شنیدنی است این گزارش محمد بن مسلم از امام باقر (ع): ان الله تعالی ملائکه موکلین بالصائمین یستغفرون لهم فی کل یوم من شهر رمضان الی آخره وینادون الصائمین کل لیله عند افطارهم: ابشروا عباد الله فقد جعتم قلیلا وستشبعون کثیرا بورکتم و بوره فیکم... خداوند دارای ملائکه ای است که وظیفه آنان استغفار نمودن برای روزه داران در هر روز از ماه رمضان تا پایان این ماه است و در هر شب هنگام افطار به روزه داران بشارت می دهند: ای بندگان خداوند اندکی گرسنگی را چشیدید و بزودی سیر می گردید. شما و آنچه که در شماست مبارک گردید.
____________________________________
به قلم : مصطفی ابراهیمی مازندرانی

 

 

منبع:http://www.sibtayn.com

Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved