• تاريخ: سه شنبه 18 اسفند 1388

اختلاف در تاریخ ولادت حضرت مهدی


           

اختلاف در تاريخ ولادت حضرت مهدي صاحب الزمان عليه‌السلام كه به گفته بعضي مطابق با عدد حروف نور است ـ 256 ـ ولي بر حسب بعضي روايت در سال 255 هجري واقع شده است اين چگونه قابل توجيه است؟ غيبت آن حضرت در چه سالي واقع شده است؟

 

پاسخ:اختلاف در اين گونه امور به اصل موضوع ضرر نمي‌زند و شبهه‌‌اي پيش نمي‌آورد. در تاريخ ولادت بيشتر رجال و شخصيت‌هاي تاريخي اين گونه اختلافات وجود دارد بلكه در خيلي از موارد تاريخ ولادت و وفات آن‌ها نامعلوم است. اختلاف در تاريخ ولادت حضرت صاحب الامر عليه‌السلام  از اختلافي كه در تاريخ ولادت بعضي از ائمه و شخص پيغمبر صلّي الله عليه وآله وسلّم وجود دارد كم‌تر است.

 

قول معتبر سال 255 هـ ، ق است كه فضل بن شاذان نيشابوري ـ كه از محدّثين بزرگ و هم زمان حضرت امام حسن عسكري عليه السلام مي‌باشد ـ روايت كرده است و واسطه او شخصيتي مثل جناب «محمد بن علي بن حمزه بن حسين بن عبيدالله بن عباس بن علي بن ابي طالب» عليهما‌السلام است.

1

و امّا غيبت حضرت صاحب الامر عليه‌السلام:

از همان موقع ولادت به طور متعارف همگان اذن تشرّف به زيارت ايشان را نداشتند و پدربزرگوارشان فقط اصحاب و شيعيان خاص را از سعادت زيارت آن يگانه فرزند عزيز و «كلمة الله باقيه» بهره‌مند مي‌فرمودند، شروع غيبت صغري كه آغاز دورة امامت آن حضرت هم بوده است در همان روز شهادت حضرت امام حسن عسكري عليه‌السلام يعني سال دويست و شصت هجري واقع شده است.

 

مطلبي كه در اين جا لازم به تذكر است اين كه: طرح مسأله غيبت امام در زمان وقوع آن براي شيعيان و معتقدان به امامت مسأله غير منتظره‌اي نبوده است، چون پيش از آن در روايات زيادي به آن اشاره شده بود و مردم مي‌دانستند كه حضرت صاحب الامر عليه‌السلام داراي دو غيبت است ـ غيبت كوتاه به نام صغري و قصري و غيبت طولاني به نام غيبت كبري و طولي ـ . خبر مفصل آن در كتاب‌ها و اصول شيعه كه قبل از ولادت حضرت صاحب الزمان عليه‌السلام تأليف شده بودند به طور كامل ذكر شده بود.

---------------------------------

پینوشت ها:

1- منتخب الاثر، فصل سوم، باب اول، ص 320 ـ 347.
 
---------------------------------
 
 
منبع:کتاب گفتمان مهدویت،پایگاه اطلاع رسانی آیت الله صافی گلپایگانی
   
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly. All right reserved.