• تاريخ: دوشنبه 10 بهمن 1390

آيا كار كردن زن در خارج از خانه اشكال دارد؟ بويژه در بيمارستان ها كه شيفتهاى شبانه مختلط كار مى كنند و نياز اقتصادى زنان باعث اشتغال آنان شده است؟


         

پرسش

آيا كار كردن زن در خارج از خانه اشكال دارد؟ بويژه در بيمارستان ها كه شيفتهاى شبانه مختلط كار مى كنند و نياز اقتصادى زنان باعث اشتغال آنان شده است؟

پاسخ

 1 ـ  از نظر اسلام زن و مرد از لحاظ شخصيت و هويت انسانى با يكديگر برابر بوده و در بسيارى از احكام عبادى وحقوق اجتماعى نظير ارث، تعليم و تربيت و... زن با مرد شريك است، مگر امورى كه بنا بر حكمت خداوندى به زنان اجازه قبول مسؤوليت داده نشده (قضاوت، جنگ، حكومت و ...) .

2 ـ  اسلام و فقهاى مذاهب اسلامى كاركردن زنان را در خارج از خانه حرام ندانسته اند.

3 ـ  وضعيت كنونى اجتماعات بشرى گاهى اقتضا دارد كه زنان در برخى منصبهاى اجتماعى و مشاغل حساس مشاركت داشته باشند و نقش سازنده آنان در مسايل تربيتى، فرهنگى، خدماتى و اجتماعى قابل انكار نيست.

4 ـ با توجه به ملاحظات و دستوراتى كه شرع مقدس بر آن تأكيد دارد، چه بسا حضور زنان در برخى مشاغل نظير پزشكى و پرستارى و مراكز آموزشى ويژه بانوان يك ضرورت باشد، زيرا عدم حضور زنان در اين مشاغل مستلزم استفاده از مردان است براى آموزش و معالجه است.

5 ـ البته حضور زنان در اين گونه مشاغل و حتى در اجتماع، حتى المقدور نبايد باعث اختلاط آنان با مردان شود و آنان وظيفه دارند با حفظ شؤونات اسلامى نظير پوشش مناسب و رعايت عفت و پاكدامنى، محيط فعاليت خود را از گزند وسوسه هاى شيطانى دور نگه دارند.

6 ـ وظيفه ديگرى كه به عهده زنان گذارده، شده است، داشتن رضايت همسر براى حضور در خارج از خانه است.

7 ـ به طور خلاصه قوانينى كه اسلام براى حضور زن و مرد در اجتماع وضع كرده عبارت است از: پوشش مناسب و شرعى، پرهيز از نگاه هاى خيره و فتنه انگيز، تنها نبودن زن و مرد بيگانه در يك محل، اجازه داشتن از همسر و رعايت عفت و پاكدامنى.  چنانچه اين شرايط در محيط كار رعايت نشود، كاركردن زنان در خارج از خانه حرام است. حال چه حضور آنان براى نياز اقتصادى باشد و يا به انگيزه ديگر.

8 ـ هدف از آن چه گفته شد هرگز توجيه و تأييد وضعيت موجود در همه موارد نيست چه اين كه متأسفانه گاهى اختلاطها و گفتگوهاى نامناسب كه با روح اسلام سازگارى ندارد و در برخى از مراكز وجود دارد.

9 ـ همان گونه از كلمات گهربار امام خمينى ـ ره ـ استفاده مى شود تربيت فرزندان صالح و شايسته و تحويل آنان به جامعه و به عبارت ديگر شغل مادرى و مادر بودن خود از اهم امور است.

10 ـ بر نظام مقدس جمهورى اسلامى است كه تا آنجا كه ممكن است در جهت جداسازى محيط هاى اشتغال اقدام كند و محيط هايى مخصوص اشتغال خانم ها تعيين نمايد، چه اين كه توان مديريتى و اداره خانم ها كمتر از آقايان نمى باشد.

-------------------------------------------------------------------

منبع:www.mazaheb.com

 • تعداد (2) متوسط امتيازات
  3 3 3 3 3
  امتياز شما
  نام :


  نام خانوادگي:


  نظر:
        ليست نظرات
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved