درحال بارگزاري
  • تاريخ: پنج شنبه 28 مهر 1390

اختلاف سن در ازدواج


           
پرسش:
   
اختلاف سنی زوجی که می خوان با هم ازدواج کنند چقدره؟ و من اونی که دوست دارم و اون هم منو دوست داره 9 سال باهم اختلاف سنی داریم
   
پاسخ:
 
یکی از مهمترین انتخابها در زندگی هر انسان، لحظه انتخاب همسر می باشد که انسان در این مرحله، همدم و شریک زندگی خود را انتخاب می کند پس نیاز به دقت فراوان دارد تا تصمیمی عاقلانه به دور از احساسات گرفته شود.
   
از آنجایی که کلام اهلبیت(ع) همیشه چراغ هدایت بشر بوده و عارفان به حقشان، بهره های فراوانی از بیانات نورانی ایشان گرفته اند بر این تصمیم شدیم تا با ذکر چند حدیث بحث را ادامه دهیم قال الامام الصادق علیه السلام: انما المراة قلادة فانظر ما تتقلد.
   
امام صادق علیه السلام فرمودند: زن همانا گردنبندی است، نیک بنگر که چه گردنبندی را به گردنت آویزان می‏کنی.
   
قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم: تزوجوا الابکار فانهن اعذب افواها و ارتق ارحاما و اسرع تعلما و اثبت للمودة.
   
و نیز پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: با دختران باکره ازدواج کنید زیرا که دهان آنان شیرین و رحمشان مناسبتر است و زود چیزی را یاد می‏گیرند و محبتشان پایدارتر است.
   
همچنین (رسول اکرم (ص) در باره انتخاب همسر فرموده است که: ایّاکم و خضراء الدّمن. قیل یا رسول اللَّه و ما خضراء الدّمن قال المرأة الحسناء فی منبت سوء.
   
بپرهیزید از خضراء دمن. به حضرت عرض شد: یا رسول اللَّه خضراء دمن چیست؟
   
فرمود زن زیبائی که از خاندان بد و پلید بوجود آمده باشد.
   
در روایتی دیگر آمده است که: عن ابراهیم الکرخی قال: قلت لأبی عبد اللَّه علیه السّلام انّ صاحبتی هلکت و کانت لی موافقة و قد هممت ان اتزوّج فقال لی: انظر این تضع نفسک و من تشرکه فی مالک و تطلعه علی دینک و سرّک.
   
ابراهیم کرخی به امام صادق علیه السّلام عرض کرد: همسرم که زنی شایسته و موافق بود از دنیا رفته است و اینک قصد ازدواج دارم.
   
حضرت فرمود: دقّت کن که خود را در کجا قرار می دهی و با کدام خانواده پیمان ازدواج می بندی. متوجّه باش چه کسی را شریک ثروت خود می سازی و او را بر دین و اسرار خویش واقف و مطّلع می‏نمائی.)
   
در ادامه باید عرض کنیم که از نظر اسلام ازدواج کردن با تفاوت سنی زیاد، امر نامشروعی نیست و آنچه در سنت پیامبر(ص) دیده می‏شود، حکایت از مشروعیت این نوع ازدواج دارد. اما ناگفته نماند که تفاوت سنی پیامبر(ص) با حضرت خدیجه(س) بانوی بزرگوار جهان اسلام 15 سال بود.
   
از سویی، کمالات پیامبر(ص) به عنوان انسانی کامل به حدی بود که به خوبی با حضرت خدیجه زندگانی کرد و در آن زندگانی معضلی به خاطر تفاوت سن و سال دیده نمی‏شد و از سوی دیگر خدیجه نیز که زنی ثروتمند بود، تمامی ثروت خود را در راه تبلیغ اسلام صرف نمود و اولین زنی بود که به پیامبر(ص) ایمان آورد و حتی
در شعب ابی‏طالب و با دیدن تمامی مشقتها، به دلیل علاقه‏ای که به اسلام و پیامبر(ص) داشت، همه آنها را تحمل کرد و پس از مدتها تحمل شرایط محاصره اقتصادی جان به جان آفرین تسلیم کرد.
   
او فاطمه(س) را برای پیامبر(ص) به یادگار گذاشت.
   
پیامبر(ص) نیز به عنوان همسری باوفا هر گاه که نام خدیجه را می‏شنید اشک در چشمان مبارکش حلقه می‏زد، به نحوی که اطرافیان آن حضرت، تأثر او را به خوبی لمس می‏کردند.
   
نتیجه آنکه فقط کسانی می‏توانند در این نوع ازدواجها موفق باشند که از رفتار پیامبر(ص) و خدیجه(س) به خوبی متأثر باشند.
   
در غیر این صورت، غالب ازدواجهایی که با تفاوت سنی زیاد بین زوجین صورت می‏گیرد و از مشی پیامبر(ص) و خدیجه(س) فاصله دارند، دچار مشکلات زیادی هستند که برای پرهیز از بروز چنین مشکلاتی، می‏توان از انجام آنها پیشگیری نمود در خصوص معیارها و ملاک‏های مربوط به ازدواج، به عوامل متعددی اشاره شده
است مانند کفویت، بر این اساس در روایتی آمده است:
   
مردی از پیامبر(ص) سؤال کرد: با چه کسی ازدواج کنیم؟ ایشان فرمودند: «الا کفاء ؛ کفوها» او پرسید: کفوها چه کسانی هستند؟ حضرت فرمود: « المومنون بعضهم اکفاء بعض؛ مومنان برخی کفو برخی دیگرند.» همچنین در روایت دیگری آمده است:
   
المومن کفؤالمؤمنة و المسلم کفؤ المسلمة؛ مرد مؤمن کفو زن مؤمن است و مرد مسلمان کفو زن مسلمان.
   
مشاهده می شود که بر طبق این روایات، ایمان معیار و زیر بنای اصلی کفائت معرفی شده است. در این زمینه در رویات دیگری آمده است: « علیک بذات الدین؛ بر تو باد که همسر دیندار بگیری.» منظور از تدین در این معنای کفائت، تدین حقیقی است، یعنی کسی را متدین می گوییم که در همه اعمال، گفتار، اخلاق و همه امور زندگی تابع اسلام باشد.
   
اما اختلاف سنی زیاد در بین زوجین باعث بروز مشکلاتی می شود که ما برای آگاهی شما لینک (زن و شوهر، تفاوت سنی زیاد و مشکلات ناشی از آن) را در ذیل آورده ایم که امید است مفید واقع گردد. موفق باشید.
 
 
   
   
منبع:تبیان
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved