درحال بارگزاري
  • تاريخ: پنج شنبه 30 آذر 1391

هورمون‌های زنانه مانع از پوکی استخوان زودرس مي‌شود


           
يك متخصص زنان، اطفال و پوست تست سنجش تراکم را بهترين چکاپ براي جلوگيري از پوکي استخوان در افراد مسن دانست و گفت: افراد مسن بايد هر چند مدت اين تست را انجام داده و نسبت به وضعيت جسمي خود آگاه باشند.
  
فرزانه صمدي ، گفت: اين بيماري علائم زياد نداشته و تنها زماني بروز مي‌کند که استخوان‌ها به راحتي مي‌شکنند در اين زمان فرد متوجه مي‌شود دچار پوکي استخوان شده به همين دليل معروف به بيماري خاموش قرن است.
  
وي افزود: اگر فعاليت بدني وجود نداشته باشد يا غذاهاي حاوي کلسيم کم مصرف شود به تدريج کلسيم بدن کم شده و استخوان‌ها شکننده مي‌شود که به اين حالت پوکي استخوان مي‌گويند.
  
اين متخصص زنان اطفال و پوست ادامه داد: کمر درد شديد در يک نقطه خاص، قوز کردن و کوتاه شدن قد از جمله علائم اين بيماري به شمار مي آيد ولي از آنجايي که اين موارد تدريجي بوده و چندان مشهود نيست، تشخيص به موقع آن دشوار مي‌شود.
  
صمدي از عوامل مستعد کننده اين بيماري به کاهش و از بين بردن فعاليت عضو به علت حرکات طولاني مدت، رژيم غذايي با کمبود مواد پروتئيني، دريافت ناکافي کلسيم، کاهش استروژن هورمون زنانه‌اي که از کاهش توده استخواني جلوگيري مي‌کند، اشاره کرد.
  
وي اذعان کرد: در زنان سابقه خانوادگي و وراثت، کوچکي استخوان‌ها و بعضي بيماري‌ها مانند تيروئيد، ناراحتي‌هاي کليه و برخي سرطان‌ها و در نهايت تجويز داروها به مدت طولاني باعث پوکي استخوان مي‌شود.
  
متخصص زنان اطفال و پوست تصريح کرد: جايگزين هورمون‌هاي زنانه در زنان يائسه مي‌تواند مانع پوکي استخوان زودرس شود.
  
صمدي بيان کرد: زنان مسن و زنان يائسه، افراد کم تحرک، کساني که غذاي روزانه آنها لبنيات و مواد حاوي کلسيم کم است، افراد سيگاري و کساني که الکل مصرف مي‌کنند بيشتر در معرض پوکي استخوان قرار دارند.
  
وي در گفت وگو با ايسنا اظهار کرد: اين افراد بايد نسبت به وضعيت جسمي خود حساسيت داشته باشند و پيگير چکاپ‌هاي استخواني خود باشند که از جمله اين چکاپ ها مي‌توان به دريافت تست سنجش تراکم استخوان اشاره کرد.
  
متخصص زنان اطفال و پوست با بيان اينکه ماده اصلي که سختي و شکل استخوان را به وجود مي آورد کلسيم است، اظهار کرد: ذخيره شدن کلسيم در استخوان قبل از تولد آغاز مي‌شود و تا سن 30 سالگي ادامه دارد.
  
صمدي با بيان اينکه توده استخوان هر فرد معمولا در 30 تا 35 سالگي به بيشترين ميزان خود مي رسد، ادامه داد: پس از اين سن کاهش توده استخواني به صورت يک روند طبيعي آغاز مي‌شود که معمولا 30 درصد افرادي که به سن 75 سالگي رسيده‌اند دچار شکستگي ناشي از پوکي استخوان مي‌شدند.
  
وي با بيان اينکه با روش‌هاي ساده مي‌توان خطر ابتلا به پوکي استخوان را کاهش داد، تصريح کرد: با اطلاع از وضعيت استخوان‌ها به ويژه در زنان در دوران نزديک به يائسگي به وسيله مشورت با پزشک، به کاربردن روش تشخيص مناسب و در صورت نياز تجويز داروهاي ويژه مي توان از پيشرفت اين بيماري و عوارض حاصل از آن پيشگيري کرد.
  
متخصص زنان، اطفال و پوست بيان کرد: افراد بايد به ميزان مناسب روز انه از کلسيم استفاده کنند تا دچار کمبود کلسيم نشوند چرا که اين ذخيره سازي به ويژه در دوره‌هاي دوم و سوم زندگي بسيار با اهميت است.
  
صمدي اظهار کرد: شير منبع مناسبي براي کلسيم است که افزودن چاي، پودر نسکافه، پودر کاکائو و قهوه به شير از جذب کلسيم آن جلوگيري مي‌کند.
  
وي افزايش استفاده مردم از موادي چون قهوه، دخانيات و مشروبات الکلي را از علل مهم بروز پوکي استخوان برشمرد.
  
متخصص زنان، اطفال و پوست با بيان اينکه نوشابه‌هاي گازدار جلوي جذب کلسيم را مي‌گيرند، گفت: مصرف روزانه نيم ليتر شير50 درصد نياز افراد بالغ به پروتئين و 100 درصد نياز افراد به کلسيم را برآورده مي‌کند.
  
صمدي خاطرنشان کرد: به عنوان راهکار جدي سعي کنيد شير را از رژيم غذايي خود هرگز حذف نکنيد و چنانچه قادر به نوشيدن آن نيستند حتي از مشتقات آن مثل ماست و دوغ استفاده کنيد. 


 
 
   
منبع:خبرگزاری بین المللی زنان
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved

Fatal error: Exception thrown without a stack frame in Unknown on line 0