درحال بارگزاري
  • تاريخ: چهار شنبه 26 مهر 1391

در تابستان مرتبا استحمام کنید


           
یك متخصص پوست گفت: افرادی كه فعالیت فیزیكی زیادی دارند یا عرق زیاد می‌كنند، برای پیشگیری از بروز عفونت قارچی در فصل تابستان، لباسهای نازك پوشیده و به طور مرتب استحمام كنند.
   
دكتر نصرت پورسینا با اشاره به سه نوع مختلف قارچ اظهار داشت: دسته‌ای از قارچها كه در خاك زندگی می‌كنند و خاك دوست نامیده می‌شوند، دسته دیگر دربدن حیوانات زندگی می‌كنند و دسته سوم انسان دوست هستند كه بدن انسان می‌تواند میزبان هر سه نوع قارچ باشد. به عنوان مثال كشاورزان كه با خاك
و كودهای حیوانی سروكار دارند و می‌توانند دو نوع اول قارچ را بگیرند.
   
وی تصریح كرد: برای جلوگیری از بروز قارچ در انسان لازم است، مسائل بهداشتی بطور كامل رعایت شود؛ به طوری كه در مكانهایی كه گوسفند یا سگ نگهداری می‌شود یا دامداریهای بزرگ باید مرتبا توسط دامپزشك معاینه شوند و در صورت حدس وجود قارچ، حیوان باید درمان شود.
   
افرادی كه با چنین احشامی سروكار دارند حتما موقع تماس از دستكش استفاده كنند. همچنین كشاورزان
هنگام آبیاری باید از چكمه‌های بلند و دستكش استفاده كنند. این متخصص پوست در خصوص پیشگیری از ابتلا به قارچهای انسانی توصیه كرد: تمام افراد حتی در یك خانواده باید از وسایل شخصی خود استفاده كنند، به ویژه وسایل حمام از جمله لیف، حوله و كیسه باید شخصی باشد و پس از استحمام این وسایل باید در معرض آفتاب و محیط گرم، خشك شوند.
   
وی افزود: چنانچه حدس زده می‌شود یكی از افراد خانواده مبتلا به قارچ است باید به پزشك متخصص پوست
مراجعه كند. وی به قارچ دیگری كه در فصل تابستان شیوع زیادی دارد، اشاره كرد و گفت: این نوع قارچ در شرایط گرما، رطوبت و عرق رشد زیادی دارد و در نواحی و استانهای كویری مانند بندرعباس، یزد و كرمان و نیز افرادی كه فعالیت فیزیكی زیادی دارند و یا عرق زیاد می‌كنند مشاهده می‌شود كه توصیه می‌شود این افراد بیشتر لباسهای نازك پوشیده و مرتبا استحمام كنند.
   
پورسینا‌با اشاره به قارچ دیگری به نام كاندیدا یا برفك، خاطرنشان كرد: این نوع قارچ در بدن افرادی كه از نظر ایمنی ضعیف هستند یا مبتلا به دیابت می‌باشند بیشتر دیده می‌شود. همچنین در افرادی كه وزن زیاد دارند،
در ناحیه چین‌های بدنشان بخصوص اگر استحمام خوبی نداشته باشند به وفور دیده می‌شود. وی قارچ برفك را بسیار واگیردار دانست و افزود: این قارچ حتی در بدن خود فرد می‌تواند از یك منطقه به منطقه دیگر سرایت كند.
   
این متخصص پوست گفت: درمانهای ضد قارچ شامل تركیبات كلی آزولها به نام كلونیرمازول، دكومایزول و مایزونال هستند كه بسته به محل و شدت عفوت قارچی باید از آنها استفاده شود. وی همچنین شستشوی مكرر را برای درمان قارچ توصیه كرد و یادآور شد: گاهی لازم است از داروهای ضد قارچ خوراكی مثل گیرودوفولاین و قرص‌های ضد قارچ هم استفاده شود كه حتما باید توسط پزشك متخصص پوست، میزان و دوز آن تجویز شود.
 
 
   
منبع:اتا نیوز
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved

Fatal error: Exception thrown without a stack frame in Unknown on line 0