درحال بارگزاري
  • تاريخ: دوشنبه 21 ارديبهشت 1394

زنان، پیش نیاز تحولات فکری


           
 
سوده موحدی
 
خانواده نهادی مقدس است و به عنوان مهم ترین پایگاه تربیت و اخلاق مطرح می باشد. این نهاد مقدس از عوامل اصلی و تاثیرگذار انتقال اندیشه و فرهنگ به شمار می رود. از اینرو اگر خانواده به عنوان اصلی ترین نهاد اجتماعی به خوبی از کمال ظرفیت وجودی خود استفاده کند، بستر های مناسب اخلاقی و نگرش صحیح به رشد تعالی انسان در اجتماع فراهم خواهد شد.

آگاه و مفتخریم به این امر که بیشترین تاثیر تربیتی در خانواده از جانب مادر تامین می شود و می دانیم که اگر خواهان یک تحول و دگرگونی پایدار و ماندگار در وضعیت تربیتی هستیم، باید بر روی زنان که تاثیرگذارترین قشر جامعه هستند سرمایه گذاری کنیم. زنان این ارزش های الهی که نیمی از جامعه بشری را تشکیل می دهند، همواره زیربنای محکم و قابل اعتمادی هستند. آن ها نسبت به سرنوشت خانواده خویش بی اعتنا نیستند و در نقش مادر و همسر سهم بزرگی در تحولات تربیتی ایفا می کنند. حقیقتا شخصیت با کرامت و مقام منزلت توام با فداکاری زنان را در عرصه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بارها شاهد بوده ایم. به یقیین باید گفت که یکی از راهکارهای موثر و عملی در هدایت افراد به سمت فکر و اندیشه، ورود به مبحث تحول فکری زنان جامعه می باشد. آری، اولین و تاثیرگذارترین نقطه شروع، تحول زنان یک جامعه است.

تفکر و تعقل این ارزشمندترین نعمت الهی، پیش نیازی برای رسیدن به تحولات عظیم است. به واسطه این نعمت بزرگ است که انسان می تواند خیر را از شر و نور را از ظلمت تشخیص دهد. امام صادق (ع) درباره عقل می فرمایند: "به واسطه عقل است که خداوند پرستش و بهشت دست یافتنی می شود." به واسطه عقل نمی توان به عمق همه حقایق رسید، اما انسان با پرورش عقل و کسب استقلال فکری است که می تواند در مسیر رشد و تعالی حرکت کند. پرورش عقل راه های زیادی دارد که مجال پرداختن به آن ها نیست، فقط در این مقاله می خواهیم از پیش نیاز تحولات عظیم و نقشی که یک زن می تواند در تحولات فکری ایفا کند و از تاثیر آن بر جامعه سخن بگوییم.

حضور پرشور و آگاهانه زنان در عرصه تفکر و تحول یکی از افتخارات بزرگ زنان جامعه است. زنانی که با عزمی استوار وارد میدان تفکر می شوند، فرزندانی متفکر پرورش می دهند و در گروه مادران موفق قرار می گیرند. حقیقت این است که زنان و مادران سهم بزرگی در آموزش مهارت تفکر و هدایت کودکان به سمت و سوی اندیشه و فکر را دارند، و به عنوان نیروی محرک تفکر و عامل ایجاد انگیزه نقش مهمی را ایفا می کنند. ما به آنان افتخار می کنیم که بسیار بیش از مردان در عرصه تربیت مبنی بر تفکر از خود مقاومت نشان می دهند و امیدواریم که مادران اسبابی شوند و پدران را هم بر تربیت مبنی بر فکر و اندیشه تشویق کنند. به واقع پرورش نیروی تفکر با ارزشمندترین هدیه ای است که پدر و مادرها می توانند به کودکانشان بدهند. این هدیه می تواند زمینه ساز موفقیت های هدفمند در زندگی فرزندانشان باشد.

آن چیزی که امروزه به بنیان خانواده ها آسیب زده، نبودن روش و اصول صحیح تفکر و اندیشه است. تفکر زمینه ساز شناخت انسان از خود و رسیدن به کمال است. نتیجه تعالی فکر، معرفت و شناخت خداوند متعال و حرکت به سوی رضای اوست. آنچه در این مبحث توجه جدی می طلبد این است که زنان و مادران در قدم اول باید به شناخت کاملی از خود برسند و نسبت به ماهیت و ترفندهای علاقه مند سازی به فکر و اندیشه آگاهی های لازم را کسب کنند. بی شک زنان وقتی به مقام و منزلت والای خویش پی ببرند، خود را با اخلاق اسلامی و حجاب و عفاف آراسته می کنند و به سمت ارزش ها و فضیلت های الهی حرکت می کنند و بلعکس آن هنگامی که سرگرم سوغات غرب می شوند، در منجلاب بی هویتی و ابتذال دست و پنجه می زنند و به جای حرکت به سوی کمال و رسیدن به اوج انسانیت در خدمت ابتذال و فساد گرفتار می شوند.

در کلام الهی و احادیث ائمه اطهار تاکید زیادی بر تعقل و تفکر شده است. آنچنانکه امام حسن مجتبی (ع) در کلام خود می فرمایند: "تعجب می کنم از کسانی که در غذای جسم خود می اندیشند، ولی در غذای روح و فکر خویش نمی اندیشند." از خوردن غذاهای زیانمند جسمانی پرهیز می کنند، ولی نگرانی نسبت به غذاهای ناپاک روح و ذهن ندارند. هر انسانی موظف است همانگونه که برای تغذیه جسم خویش بها می دهد مهم تر از آن به تغذیه روح و فکر خویش نیز اهمیت دهد و برای آماده سازی غذای روح و فکر خود همت گمارد و از ورود افکار آلوده جلوگیری نماید. متاسفانه بعضی چنین روزگار سپری می کنند، به این معنا که زندگی شان فقط به تغذیه جسمی محدود می شود و هیچ وظیفه و مراقبت دیگری را برای خود لازم و ضروری نمی دانند.

لازمه تفکر، انتخاب فکر از میان افکار گوناگون است، به این معنا که باید برای فکر خوراک و تغذیه مناسب آماده کرد. زمانی که تغذیه فکری ما برای خانواده از راههای غیر صحیح همچون ماهواره تامین شود، آیا می توان امید داشت که به نتیجه مورد نظر برسیم؟ خوراک فکر، باید از تفکر و معارف الهی سرچشمه بگیرد. ما خواستار تفکر هستیم و می خواهیم آزاد باشیم و کورکورانه تقلید نکنیم، می خواهیم قبل از انجام هر کاری فکر کنیم تا در تشخیص صره از ناصره به اشتباه نیفتیم. خداوند در سوره اعراف آیه 28 می فرماید: و هنگامى که کار زشتى انجام مى‏دهند مى‏گویند:" پدران خود را بر این عمل یافتیم و خداوند ما را به آن دستور داده است! بگو: خداوند (هرگز) به کار زشت فرمان نمى‏دهد! آیا چیزى به خدا نسبت مى‏دهید که نمى‏دانید؟!"
                                                                                                                                                      
مسائل فکری باید به گونه ای تبین شود که افراد با دلایل عقلی و منطقی به نتیجه مطلوب و نشاط فکری برسند و به تفکر و اندیشه روی بیاورد. در حقیقت نیروی امید است که انسان ها را وادار به حرکت می کند و پر واضح است که انسان های مایوس توان حرکت در راه اصلاح را از دست می دهند و نمی توانند هیچ حرکتی انجام دهند. اگر به تحولات فکری به عنوان یک آرزو نگاه نکنیم و مساله را فقط به جنبه آرمانی آن ختم نکنیم و به دنبال عمل باشیم به نتیجه مورد نظر و زندگی دلخواه خواهیم رسید. براستی گام نهادن در میدان تفکر و تحولات جدید خود تحولی بزرگ است که امیدواریم این تحولات پایدار بماند.
 
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved