• تاريخ: شنبه 25 ارديبهشت 1389

چرا جوانان از مجامع ديني گريزانند؟


           

سوال:چه عامل و يا عاملي سبب شده است كه گروهي از جوانان از شركت در مجامع ديني خودداري كنند و آيا وقت آن نشده كه براي رفع اين مشكل بزرگ اقدامي شود؟ اين مشكل را از چه راهي بايد حل كرد و براي توجّه دادن جوانان به مجامع ديني، چه راهي بايد انتخاب نمود؟


پاسخ:به عقيده ما فاصله گرفتن بسياري از جوانان از مجامع ديني عوامل متعدّدي دارد كه از همه مهمتر دو عامل است:
اوّل تبليغات مسمومي است كه عمّال بيگانه از مدّتها پيش در ميان جوانان ما كرده‌اند و آنها را نسبت به جوامع ديني و روحانيّت بدبين ساخته‌اند و حقايق را طور ديگري در نظر آنها جلوه داده‌اند.


دوم عدم انضباط در بعضي از جلسات ديني و عدم رعايت اصول صحيح سخنراني و تبليغات ديني در بعضي از اين مجامع، بطوري كه بتوان افكار تشنه جوانان تحصيل‌كرده را با تعليمات عالي و ارزنده اسلام سيراب نمايد. اين دو موضوع دست به دست هم داده و بسياري از جوانان ما را از اين مجامع فراري ساخته است.


ولي خوشبختانه در سالهاي اخير اكثر جوانان ما بيدار شده‌اند و به سوء نيّت بيگانگان كه در ميان آنها سمپاشي مي‌كردند پي برده‌اند. لذا در بسياري از جلسات ديني اكثريّت يا قسمت مهمّي را جوانان ما تشكيل مي‌دهند و ما خود از نزديك شاهد و ناظر اين‌گونه جلسات بوده و هستيم.


در قسمت دوم نيز تدابيري اتّخاذ شده، هم‌اكنون مبلّغين ورزيده‌اي كه به زبان روز آشنا باشند و بتوانند عقده‌هاي روحي جوانان را با منطق صحيح اسلامي بگشايند كم نيستند، اگرچه اعتراف مي‌كنيم كه تعداد آنها به اندازه احتياجات امروز ما نيست.


----------------------------

منبع:پاسخ به پرسش های مذهبی،تالیف آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله سبحانی،نسل جوان 1387

Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved

Fatal error: Exception thrown without a stack frame in Unknown on line 0