• تاريخ: سه شنبه 29 تير 1389

سيد احمد خوانساری


           
آیت‏الله سید احمد خوانساری ستاره‏ای تابناک از تبار امام موسی بن جعفر(ع) بود. تبار او همه عالمان فرهیخته دین بودند و نور هدایت علوی را در ضمیر جان‏ها روشن نگاه داشتند. پدرش سید یوسف امام جمعه خوانسار، جدش سید محمدمهدی، رجالی معروف(1) و برادرش محمدحسن خوانساری (م 1337 هجری قمری) از عالمان کامل عصر خود بودند(2).
  
یک آسمان ستاره
  
شب هجدهم محرم سال 1309 قمری آسمان خوانسار ستارگان بی‏قراری را شاهد بود که چشم بر زمین دوخته، در انتظار لحظه‏ای آسمانی در تب و تاب بودند. به ناگاه ستاره‏ای در خانه سید یوسف درخشید و چشمان پدر و مادر را روشن ساخت. پدر به پاس رسالت عظمی نام احمد را برگزید و مادر به مهر علوی او را در آغوش کشید.
  
سومین بهار از زندگی شیرین کودکی را پشت سر می‏گذاشت که باد خزان بر خرمن مهر پدری زد و او را از دست سید احمد گرفت. از آن پس سرپرستی او را برادر گرانقدرش سید محمدحسن پذیرفت.(3)
  
تحصیل
  
احمد به سرعت دوران کودکی را پشت سر گذاشت. با آغاز نوجوانی شعله‏های عشق به تحصیل علوم آل‏محمد سراپای وجودش را فرا گرفت. تا پایان سطح را در خوانسار گذراند و پس از آن دیگر فضای تنگ علمی خوانسار برآورنده نیازهای علمی او نبود. شانزده بهار از عمرش را تجربه می‏کرد که بار سفر بست و روی به اصفهان آورد. چهار سال از محضر اساتید آن دیار استفاده کرد و بعد از پایان دروس خارج فقه و اصول در هجده سالگی به آستان مقدس امیرمؤمنان در نجف اشرف شتافت و به تکمیل فقه و اصول و فراگیری علم رجال پرداخت و پس از شش سال روی به میهن آورد و اندکی بعد در حوزه سلطان‏آباد اراک که به برکت وجود آیت‏الله العظمی حائری شکوفا شده بود، ساکن شد و هفت سال به تحصیل و تدریس پرداخت.(4)
  
مکتب فرزانگان
  
سید از محضر بزرگان عصر استفاده کرد برخی از آنان در چهار حوزه درسی عبارتند از:
  
خوانسار: سید محمدحسن خوانساری (متوفی 1337)، سید علی‏اکبر خوانساری؛ دروس مقدمات و سطح.
  
اصفهان: میر محمدصادق مدرس اصفهانی، عبدالکریم گزی (متوفی 1339) محمدعلی تویسرکانی؛ دروس خارج فقه و اصول.
  
نجف: آخوند خراسانی (متوفی 1329) سید محمدکاظم یزدی (متوفی 1337م) محمدحسن نائینی (متوفی 1355) آقا ضیاءالدین عراقی (متوفی 1361) شیخ الشریعه اصفهانی، دروس خارج و سید ابوتراب خوانساری رجال.
  
قم: عبدالکریم حائری، میرزا علی‏اکبر حکیم یزدی (فلسفه و حکمت) و محمدحسن ریاضی (هندسه و ریاضیات).
  
تدریس
  
آیت‏الله سید احمد خوانساری ابتدا به تدریس سطوح و آنگاه خارج فقه و اصول پرداخت. علاوه بر آن از اساتید خط و ریاضیات نیز به شمار می‏رفت و در تهران طالبان دانش دین در محضرش دروس خارج فقه را می‏آموختند. یکی از معاصران وی می‏نویسد در مسجد مزبور (سید عزیزالله) به اقامه جماعت و تدریس فقه استدلالی مشغول و تاکنون همه روزه ساعت ده صبح اکثر علماء تهران به مباحثه ایشان حاضر شده و استفاده می‏نمایند(5) او همواره به مطالب مهم می‏پرداخت و جزئیات را به دانش طلبان وا می‏گذارد. شاگردانش اکنون نیز از کاوش دقیق ظرایف و زوایای مطلب توسط استاد خویش سخن می‏گویند.
  
او در بحث به مبانی عالمان گذشته توجه ویژه داشت نظریات آنان را به نقد می‏کشید. از جمله در مباحث او بارها سخنان آقا ضیاء و مرحوم نائینی مورد بحث و کنکاش قرار می‏گرفت.
  
شاگردان
  
از حوزه تدریس آیت‏الله خوانساری شاگردانی توانمند و مجتهدینی ارزشمند به جامعه علمی و حوزه تقدیم شد. برخی از شاگردان او در قم عبارتند از:
  
1- جلال طاهر شمس 2- ستوده 3- شیخ علی‏پناه اشتهاردی 4- سید محمدباقر سلطانی 5- سید موسی صدر 6- سید علی منتظری 7- شهید مرتضی مطهری 8- سید محمدباقر ابطحی 9- سید محمدعلی ابطحی 10- سید رضا صدر و 11- سید عبدالله شبستری.
  
از پرورش یافتگان علمی مکتب او در تهران نیز می‏توان به سیدرضی شیرازی، مجتهدی، محمود انصاری، محمدتقی شریعتمداری، حسن خسروشاهی و میرزا‏هادی (حاجی) (متوفی 1377 کربلا) اشاره کرد.
  
آثار و تألیفات
  
حضرت آیت‏الله العظمی خوانساری در طول عمر با برکت خود آثار فراوان عمرانی و علمی از خود برجای گذاشتند که بخش عمده‏ای از آن شامل آثار علمی و تألیفاتش است. برخی از آن‏ها عبارتند از:
  
1- جامع المدارک در شرح کتاب مختصر النافع 6 جلد
  
کتاب، یک دوره فقه استدلالی است که به صورت شرح بر مختصر النافع محقق حلی - متوفای 1676- نگارش یافته است و بر مسائل فقهی از طریق کتاب و سنت و مدرک اجتهادی استدلال کرده است. مراجعه به آن از دقت نظر و مقام احتیاط ایشان ما را مطلع می‏سازد؛ همانطور که امام خیمنی(ره) در مسئله شطرنج سخن از احتیاط و تقوای او در استدلال به میان آورده، می‏فرماید: شما مراجعه کنید به کتاب جامع المدارک مرحوم آیت‏الله آقای حاج سید احمد خوانساری... در تمام ادله خدشه می‏کند. در صورتی که مقام احتیاط و تقوای ایشان و نیز مقام علمیت و دقت نظرشان معلوم است.(6)
  
2- عقاید الحقه: یک دوره اصول دین استدلالی است که به زبان عربی نگارش یافته است. با روش مستدل مسائل عقیدتی را مطرح می‏کند. این کتاب نیز میزان احاطه ایشان بر فلسفه و کلام را مبین است.
3- حاشیه بر عروت الوثقی: افکار فکری آیت‏الله خوانساری را مطرح می‏سازد.
4- مناسک حج 
5- توضیح المسائل 
6- رساله علمیه فارسی 
7- کتاب طهارت 
8- کتاب الصلوة و...(7)
  
ویژگی‏های اخلاقی
  
1- زهد و ساده‏زیستی 
  
او الگوی اخلاق برای نسل دیروز و امروز بود. با داشتن مقام علمی والا هیچگاه اصول اخلاقی را فراموش نمی‏کرد. چنان مهر اهل بیت در جانش نفوذ کرده بود که کردارش نیز بوی علوی می‏داد. بعد از گذشت سالها خوشه چینان مکتب سید از زهد و ساده زیستی او به عنوان مشخصه اصلی زندگی‏اش یاد می‏کنند.
  
با اینکه وی پرداخت شهریه هنگفت طلاب تهران، مشهد، قم و نجف را بر عهده داشت(8) هرگز در آن‏ها تصرف نکرد و تا آخرین لحظه‏ای که در قید حیات بود، خانه‏ای هر چند محقر تهیه نکرد و عمرش را در منزل استیجاری گذراند. شاگردان او اکنون نیز از فرش‏های نخ‏نمای خانه‏اش یاد می‏کنند و نشانه‏های بسیاری از زهد و ساده‏زیستی در زندگی او را به ما نشان می‏دهند.(9)
  
2- احتیاط
  
حضرت آیت‏الله خوانساری، احتیاط، را حق مسلم زندگی خود قرار داده بود. آیت‏الله ابوطالب تجلیل می‏گوید: احتیاط او در امور شرعی زبانزد عام و خاص بود. تا آنجایی که وجوهات شرعیه را هرگز در منزل نگاه نمی‏داشت و آن را نزد یکی از تجار امین می‏گذاشت و به نیازمندان حواله می‏داد تا به این طریق احتمال هر نوع تصرف در آن پول‏ها از بین برود. در امور سیاسی نیز همین شیوه را پیش گرفت.
  
3- تواضع 
  
هر تازه وارد ابتدا با قامت ایستاده او مواجه می‏شد. به احترام همه می‏ایستاد و مخصوصا برای سادات احترام بیشتری قائل بود. به دید و بازدید تمام علماء می‏رفت، هیچگاه در مجلس تکیه نزد و چهارزانو ننشست و کمال ادب و تواضع را مبذول داشت و آنگاه که امام به ایران آمد، با وجود کهنسالی به دیدارش شتافت و پیروزی نور بر سپاه جهل را تبریک گفت.
  
4- عرفان و کرامات
  
یکی از فضلای حوزه علمیه آنگاه که از عرفان و کسب مقامات سید احمد سخن به میان آمد ماجرای عمل جراحی او را یادآور شد که:
  
سید طبق اصول استنباطی خود معتقد بود مجتهد و مرجع تقلید هیچ‏گاه نباید در حال بیهوشی باشد در غیر این صورت بعد از به هوش آمدن، تمام مقلدین باید دوباره نیت تقلید از او کنند. به این خاطر وقتی نیاز به عمل جراحی پیدا کرد، اجازه نداد او را بیهوش کنند. سروره‏ای از قرآن را شروع کرد. تا سوره‏اش تمام شد، عمل جراحی نیز پایان پذیرفت بی‏آنکه نشانه‏ای از احساس درد در سیمای ملکوتی‏اش نمایان شود.(10)
  
نویسنده محقق محمد شری رازی از قول یکی از معتمدین درباره مقام عرفان و اتصال به ماوراء عالم امکان سید می‏نویسد: او صاحب بینش و بصیرت خاص خویش بود... یکی از بازرگانان مورد اعتماد تهران می‏گفت: روزی در خدمت ایشان بودم و هیچ‏کس دیگر نبود آقا ناگاه فرمود: فردی در خانه است و خواسته‏ای دارد. عرض کردم: آقا کسی زنگ نمی‏زند. فرمود: چرا کسی هست این پاکت را به او بدهید تا برود. پاکت را گرفتم و جلو در آمدم، شخص محترمی را دیدم که قدم می‏زند. او را صدا کردم و گفتم: شما زنگ زدید؟ گفت: خیر. پرسیدم کاری دارید گفت: آری، همسرم بیمار است و برای بستری شدن هشت هزار تومان کسری دارم... پاکت را به او دادم. او همانجا باز کرد و پول‏ها را شمرد. درست هشت هزار تومان بود.(11)
  
5- عدالت 
  
عظمت شخصیت او تا آن حد است که آیت‏الله العظمی حائری درباره‏اش می‏گفت: اجتهاد را به هر معنی تفسیر کنیم، آیت‏الله خوانساری مجتهد بود و عدالت را به هرگونه معنی کنیم، او عادل بود.(12) امام رحمةالله‏علیه نیز آنجا که به جامع المدارک استناد می‏کند، به مقام علمی و تقوا و احتیاط آیت‏الله سید احمد خوانساری‏اشاره کرده و از او به بزرگی نام می‏برد.
 
شهر ستاره‏ها
  
در سال 1340 هجری قمری برابر با فروردین 1301 شمسی آیت‏الله حائری سفری به قم کرد. علمای قم از محضر او تقاضای اقامت دائمی کردند.(13) بعد از اقامت او در قم، طالبان علم از نقاط مختلف گرد هم آمده(14)، حوزه‏ای پربرکت و ماندگار در کنار قبر حضرت فاطمه معصومه(س) تشکیل دادند.
  
شش ماه از شکل‏گیری حوزه می‏گذشت، آیت‏الله العظمی اراکی هم‏بحث آیت‏الله خوانساری می‏گفت: آیت‏الله حائری آن روز در جمع عالمانی که چون پروانه برگرد او در مجلس درس گرد آمده بودند، گفت: ما می‏خواستیم آقای سید احمد خوانساری اعلم علمای شیعه باشد و لیکن ایشان قناعت کردند که اعلم علمای اراک باشند.(15)
  
این اظهارات در حالی بیان می‏شد که سید احمد بعد از انتقال حوزه علمیه به قم، همچنان در اراک ماندگار شده بود. سید به محض اطلاع از سخن استاد فرزانه درنگ را جایز ندانست. چه این سخن گویای علاقه آیت‏الله حائری به انتقال او بود. عزم سفر کرد و خود را به پای درس استاد رساند و در شهر فاطمه معصومه(س) ساکن شد.
  
علاقه و اعتماد شدید آیت‏الله العظمی حائری مؤسس حوزه علمیه قم را می‏توان از لابه‏لای رفتارهای او به دست آورد. به فاصله دو ماه از هجرت ستاره خوانسار به قم، زمانی اقامه نماز جماعت خود در فیضیه را به او سپرد و خود، اولین بار پشت سر سید به نماز ایستاد. این نهایت احترامی بود که استاد کل حوزه علمیه قم می‏توانست در حق سید احمد خوانساری ابراز کند.
  
بعد از ورود به حوزه مقدس قم در حالی که خود یکی از مدرسان عالی مقام بود، در حوزه درسی، فقهی و اصولی مرحوم آیت‏الله حائری حاضر شد و در مدت اقامتش در قم فلسفه مشاء، اشارات و اسفار، ریاضی و خط نستعلیق را نیز آموخت.
  
تا سال 1330 شمسی اقامت او در قم به طول کشید. و در طی این سال‏ها شاگردانی در خور در مکتب درسی او تربیت شدند.
  
فصل مبارزه (اقامت در تهران)
  
علامه شیخ آقا بزرگ می‏نویسد: در محرم سنه 1370 ه.ق که علامه حاج آقا سجادی وفات کرد اهالی تهران از مرجع کبیر آیت‏الله العظمی بروجردی(ره) تقاضا کردند که شخصیت باکفایتی را به تهران اعزام دارند تا در مسجد حاج سید عزیزالله اقامه نماز کرده و به امورات دینی مردم بپردازند و مرحوم بروجردی ایشان را به تهران می‏فرستاد(16).
  
ایشان بلافاصله تمام اشتغالات علمی خود را قطع و به تهران پایتخت حکومت ظلم و جور عزیمت کرد. و در آنجا علاوه بر امامت جماعت مسجد سید عزیزالله و رفع گرفتاری‏های مردم، به تدریس خارج فقه نیز پرداخت.
  
او مسجد سید عزیزالله را به پایگاه مبارزه علیه طاغوت تبدیل کرد و شاگردانی مکتبی در آن پروراند. فعالیت‏ها و مبارزات سید در این دوران گویای نقش و تلاش او در دوران مبارزاتی است که به پیروزی انقلاب اسلامی انجامید و از آن روی که این قمست از زندگانی فرزانه خوانسار در ‏هاله‏ای از آراء و نظرات گوناگون قرار گرفته در مقاله حاضر رسالت خود می‏دانیم، به تفصیل درباره آن سخن گوییم.
  
سایه وحشت
  
یک و نیم سال بعد از وفات آیت‏الله بروجردی همزمان با نخست‏وزیری علم دولت به فکر اجرای انجمن‏های ایالتی و ولایت افتاد. اولین برنامه اصلاحی نخست وزیر وقت، علم، در 16 مهرماه 1341 تصویبنامه مربوط به انتخابات انجمن‏های ایالتی و ولایتی که متن آن در شانزدهم همان ماه منتشر شد. بر اساس این برنامه، نخستین بار به زنان حق رأی داده شد و در کنار آن قید اسلام از شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان حذف و سوگند به کتاب آسمانی جایگزین آن شد.(17) جو خفگان، فشار روز افزون و سایه وحشت حاکم بر جامعه توسط ساواک و حجم سنگین تبلیغات رسانه علماء را به انفعال وا داشته بود. در چنین موقعیتی آیت‏الله خوانساری به همراه آیت‏الله بهبهانی که دو مرجع عامه پایتخت بودند اقدامات سلسله داری علیه این اقدام رژیم انجام دادند. اولین کار اعلامیه مشترکی بود که از مذاکره با اولیاء امر خبر می‏داد.
  
نحوه اقدام بعدی آیت‏الله خوانساری پرده از وجود فشار علیه علماء بر می‏دارد تا آنجا که ناچار شد تنها با تشکیل مجلس دعا در مسجد سید عزیزالله افکار عمومی را در جریان خیانتی که روی داده بگذارد. از این روی اطلاعیه‏ای صادر و عموم مسلمین را به شرکت در آن مجلس دعوت کرد: در بخشی از اعلامیه آمده بود:

مدتی هست آقایان مراجع محترم و علمای اعلام دامت برکاتهم، و جامعه مسلمین از نظر خیرخواهی و مصلحت مملکت وظایف شرعیه را کتبا و شفاها به دولت تذکر داده‏اند. متأسفانه تاکنون از طرف مقامات مربوطه ترتیب اثر داده نشده است لهذا به پیروی از حضرت رسول اکرم(ص)، که در مواقع مشکله موفقیت مسلمین را از خداوند متعال خواستار بود، جامعه‏ای روحانیون تهران روز پنج‏شنبه 1 ماه مبارک رجب که از ایام متبرکه است از ساعت 9 - 11 صبح در مسجد آقا سید عزیز‏الله مجلس دعا تشکیل خواهد داد... .
الا حقر احمد موسوی الخوانساری(18)
  
آیت‏الله محمدرضا تنکابنی و محمدتقی آملی نیز هر یک با اعلامیه جداگانه‏ای مسلمین را به جمع شدن در مسجد عزیزالله دعوت کردند(19).
  
امام خمینی(ره) علمدار مبارزه با رژیم فاسد پهلوی که از فشار جهنمی ساواک و دستگاه‏های تبلیغاتی مطلع بود تحلیلی دیگر برای عکس‏العمل در مقابل لایحه داشت. او در نامه خود به آیت‏الله فلسفی ضمن اینکه فشارهای موجود را می‏پذیرد بر عجز رژیم از عملی ساختن فشارها و تهدیدهایش تأکید می‏کند. از این رو هر چند اصل اقدام آیت‏الله خوانساری را می‏ستاید اما به نحوه برگزاری آن شدیدا اعتراض کرده و می‏نویسد:
  
اعلامیه آقای خوانساری را ملاحظه کردم و خالی از تعجب نبود. اصل اقدام ایشان بسیار بموقع و لازم است و لیکن کیفیت آن خیلی نارسا و سست است. برای این مطلب دینی که اساس روحانیت و دیانت و ملیت در خطر است مجلس روضه درست کردن و در ضمن آن، اساس دیانت را قرار دادن بسیار موهن است نسبت به مقصد. و از آن بدتر آنکه مسجد سید عزیز‏الله را چهار هزار جمعیت مقدس بازاری در آن مجتمع می‏شوند(انتخاب می‏کنند) و البته می‏دانید دولت از دیانت نمی‏ترسد تا از بازاری متدین و دعای اینها یا نفرین آنها وحشت کند. دولت از مردم فعال و جوان و احزاب و دانشگاه ملاحظه می‏کند باید یک اجتماعی دینی که آقای فلسفی سخنگوی دیانت اسلام است صحبت کند و آقای خوانساری از مراجع وقت می‏خواهد صحبت کند. در مسجد سید عزیز‏الله که حکم صندوقخانه را دارد، نباشد... هیهات من الذله نترسید ملاحظه نکنید آقای خوانساری را نمی‏گیرند، شما را نیم گیرند، دنیا اقتضاء نمی‏کند.
  
اعتراض‏ها و رهنمودهای امام خمینی(ره) به علماء و مراجع موجب شکل‏گیری اعتراض‏ها و مخالفتهای علنی و عمده علی رژیم شده و به این ترتیب اولین جوانه‏های قیام در پایتخت کفر و ظلم بارور گشت.
  
انتشار اعلامیه‏های دیگر با ده‏ها امضاء از طرف علماء و پخش گسترده آن تا حدودی این نقیصه را بر طرف و تا اندازه‏ای نظر امام را برای حضور تمام طبقات تعیین کرد. آیت‏الله فلسفی در این باره می‏گوید: با انتشار این اعلامیه‏ها آثار شور و شوق و هیجان عمومی تهران را تکان داد به طوری که دانشگاهیان، فرهنگیان، کارمندان و کارگران، تجار و کسبه همه و همه برای فرارسیدن روز پنجشنبه دقیقه شماری می‏کردند... چهار نفر از علمای بزرگ تهران: آیت‏الله بهبهانی، آیت‏الله تنکابنی، آیت‏الله خوانساری و آیت‏الله آملی به اتفاق سایر علمای تهران قصد داشتند تا حصول نتیجه در مسجد سید عزیزالله متحسن شوند؛ عذرخواهی و پس گرفتن طرح اقدام کرد.(20)
  
اما امام خمینی دست از مبارزه برنداشت و اعلام کرد؛ تا وقتی دولت رسما لغو تصویبنامه را از طریق جراید اعلام نکند به مبارزه ادامه خواهد داد.
  
جمعی از علمای تهران و قم در مسحد سید عزیزالله گرد آمدند و مردم را نیز دعوت به حضور کردند. سرانجام دولت چاره‏ای جز لغو تصویبنامه انتخابات انجمن‏های ایالتی و ولایتی و اغلام آن در جرائد روز دهم آذرماه 1341 ندید.(21)
  
علمای تهران که به سختی توسط ساواک رژیم تحت فشار بودند، ضمن اعلامیه‏ای به مردم اطلاع دادند که مراسم دعا دیگر برگزار نمی‏شود.(22) چون نخست‏وزیر اعلام کرده است که موضوع تصویبنامه انتخابات انجمن‏های ایالتی و ولایتی طبق تصویب هیئت دولت اجرا نخواهد شد. با این حال که اعلامیه فوق با امضاء آیات عظام بهبهانی، خوانساری، آملی و تنکابنی به در و دیوار نصب شده بود مردم همچنان به طرف مسجد سید عزیزالله در حرکت بودند. آنان در اصالت اطلاعیه تردید داشتند، از این جهت اندکی بعد مسجد و اطراف بازار مملو از جمعیت شد. حجت‏الاسلام محمدتقی فلسفی به مسجد آمد و ضمن خطابه تاریخی و پرشور خود گفت:
  
دولت متوجه شد ریشه احساسات عمیق ملت مسلمان ایران بقدری قوی و نیرومند است که شاید در ظرف یک هفته به صورت یک سیل بیان‏کنی ظهور کند و تار و پود افکار ضد اسلامی را یکسره بر باد دهد.(23)
  
انقلاب شاه و ملت
  
یک ماه بعد از ختم حوادث مربوط به انجمن‏های ایالتی و ولایتی که به پیروزی روحانیت شیعه منجر شد، شاه طرح شش ماده‏ای موسوم به انقلاب سفید را در 19 دی 1341 اعلام کرد.
  
امام خمینی این بار نیز رهبری مبارزه را بر عهده گرفت و اعلامیه تحریم رفراندم را در دومین روز بهمن انتشار داد. در پی آن اعتصاب در بازار تهران آغاز شد. آیت‏الله خوانساری بازوی توانای حوزه علمیه و مرجعیت شیعه در تهران از ابراز نارضایتی خودداری نکرد. او در اولین اقدام طبق معمول از نصیحت و پیشنهاد مذارکات لازمه، سخن گفت و این چنین اعلام کرد:
  
... عموم علماء و مراجع محترم طبق وظیفه شرعی به فکر چاره‏جویی افتاده و به زبان نصیحت مذاکرات لازمه را نموده‏اند و منتظرند هر چه زودتر اولیای امور به نظریات خیرخواهانه آقایان توجه کنند البته مردم را از جریان ماوقع مطلع می‏کنند و اطمینان داشته باشند که مقامات روحانی به وظیفه شرعی خود عمل خواهند کرد.
الاحقر احمد الموسوی الخوانساری 
العبد محمد الموسوی البهبهانی عفی عنه(24)
   
مردم حاضر در بازار و مغازه‏های اطراف با تعطیل بازار به سوی خانه آیت‏الله خوانساری که نزدیک بازار بود به راه افتادند و آنگاه که آیت‏الله خوانساری به آنان پیوست، به منزل آیت‏الله بهبهانی رفتند. در آنجا حجت‏الاسلام فلسفی ضمن حملات شدید به رفراندم تقلبی اعلامیه مشترک آقایان بهبهانی و خوانساری را در تحریم رفراندم که همانجا صارد کرده بودند، قرائت کرد:
  
بسم‏الله الرحمن الرحیم 
الحمدلله رب العالمین و صلی‏الله علی محمد و آله الطاهرین ولا حول و لا قوت الا بالله العلی العظیم.
کلیه تصویبنامه‏هایی که بر خلاف شرع مقدس باشد، حرام و شرکت در آن‏هاشرکت در امر حرام و در حکم مبارزه با امام زمان ارواحنا له الفداء می‏باشد و محرمات الهیه به تصویبنامه و آرای عمومی حلال نمی‏شود، حلال محمد حلال الی یوم قیامة و حرامه حرام الی یوم القیمة.
الاحقر احمد الموسوی الخوانساری(25)
  
در پی صدور فتوای تحریم که در روز سه‏شنبه دوم بهمن 1341 جمعیت چند هزار نفری با حضور آیت‏الله خوانساری و علمای اعلام در منزل حضرت آیت‏الله بهبهانی اجتماع کردند و فتاوای تحریم خوانده شد، جمعیت حاضر از آنان کسب تکلیف کردند. در پی آن مقرر شد، بازار به عنوان اعتراض به رفراندوم برای سه روز تعطیل شود و ساعت سه همانروز در مسجد سید عزیزالله اجتماع کرده ابراز مخالفت کنند.
  
بیانیه جامعه روحانیت تهران، حادثه مربوط به عصر آن روز را چنین باز می‏گوید:
... در موقعی که مردم متدین تهران به اتفاق حضرت آیت‏الله خوانساری و بقیه آقایان علماء به طرف مسجد می‏رفتند عده زیادی از افراد پلیس و نظامی و جمعی از مأمورین انتظامی دولت با باتوم و قنداقه تفنگ و چوب و چماق به سوی علماء و جمعیت که فاقد هرگونه وسیله دفاعی بودند حمله کرده عده زیادی را مضروب و مجروح کردند و اهانت شدیدی به مقامات روحانیت نمودند...
... در قم نیز مأموران حفاظت و انتظامی به مدرسه فیضیه هجوم آوردند و به غارت و چپاول و شکستن شیشه‏های مدرسه و ضرب و جرح طلاب پرداختند. آیت‏الله خوانساری نیز از حملات پلیس در امان نماند. او همگام با ملت مسلمان به عنوان اعتراض به خیابان آمد و مورد حمله پلیس و مأموران امنیتی قرار گرفت و از ناحیه پا مجروح گردید با این حال از حمایت منادی تشیع ناب دست بر نداشت.(26)
  
حمله وحشیانه نیروهای امنیتی به مردم و اهانت به ساحت مقدس مرجعیت، مورد خشم و انزجار مرجعیت شیعه و مردم متدین قرار گرفت.
  
آیت‏الله گلپایگانی ضمن نامه‏ای به آیت‏الله سید احمد خوانساری تلاش‏های او در راه عزت اسلام را ستود و اعلام کرد که تحمل سختی‏ها در راه عزت دین توسط شما زینت صفحات تاریخ خواهد شد. در بخشی از تلگراف آیت‏الله گلپایگانی که در 26 شعبان 82 ارسال شد آمده بود:
متاعبی را که حضرت مستطاب عالی در راه اعلام فتوای صریح دائر به حرمت شرکت در مراجعه به آرای عمومی تحمل فرموده‏اید باعث مزید عزت دین و اعتلای حکم اسلام و زینت صفحات تاریخ مجاهدات علمای اعلام در راه حفظ اصول دیانت است. (27)
  
تظاهرات روز چهارشنبه نیز ادامه یافت. اما شاه که این بار قصد عقب‏نشینی نداشت روز چهارم بهمن خود را به قم، مرکز اصلی انقلاب رساند و یکی از شدیدترین سخنرانی‏های خود را در نهایت عصبانیت با توهین‏های بسیار در بین مردم قم و افرادی که از تهران آورده بودند، انجام داد. (28)
  
به هر حال با ارعاب و جو خفقانی که ایجاد شد رفراندوم در شش بهمن برگزار شد و رقم 5598711 موافق و تنها 4115 رأی مخالف اعلام شد. فشار و ارعاب در پی اعلام نتایج افزون‏تر شد. در طول این مدت سه روز بازارها تعطیل شد و علما نیز از رفتن به مساجد خودداری کردند.
  
جامعه روحانیت از مبارزه منفی آیت‏الله خوانساری (نرفتن به نماز جماعت برای اعلام مبارزه) طی بیانیه‏ای یاد می‏کند:
به علت مراجعات و تقاضای حضرت باری عز اسمه همه امور و مشکلات حل شد و آقایان ائمه جماعت بعد از اطلاع از این که آیت‏الله خوانساری را نمازگزاران به مسجد بردند به اقامه جماعت و انجام وظایف خود مشغول گردیدند. ولی این نکته باید مورد توجه عموم قرار گیرد که عدم رضایت جامعه روحانیت و ملت مسلمان ایران باقی بوده و با خواست خداوند برای حفظ حریم مقدس اسلام در مواقع لازم تا سرحد امکان استقامت خواهند نمود.
جامعه روحانیت تهران 
هشتم /رمضان المبارک/ 1382 (29)
  
رسیدگی به زندانیان
  
شخصیت سیاسی و نفوذ اجتماعی آیت‏الله خوانساری موجب می‏شد در سخت‏ترین شرایط که دیگران قدرت ابراز نظر نداشتند وی دست به اعمال نظر بزند. از این رو آنگاه که گروه عمده‏ای از علما مانند حاج باقر قمی، سید علی‏نقی تهرانی، سید محمدعلی سبط و آیت‏الله فلسفی در زندان به سر می‏بردند به دیدارشان شتافته موجبات آسایششان را فراهم سازد. آیت‏الله فلسفی در خاطرات خود (ص 278) می‏نویسد:
  
معلوم شد که در بیرون منعکس شده است وضع ما در زندان چگونه است و بعضی رفته‏اند از آیت‏الله سید احمد خوانساری خواهش کرده‏اند که شما بروید و با زندانی‏ها ملاقات کنید. قصد ساواک این بود که ما را به جای مناسبی ببرند و برای آیت‏الله خوانساری وانمود کنند که جای زندانی‏ها اینجاست. آنچه شنیده‏اید حقیقت ندارد...
پس از آن ملاقات اجازه دادند برای بعضی‏ها که وضع مزاجی خوبی نداشتند از منزل غذا بیاورند. (30)
  
اقدامات آیت‏الله خوانساری در رسیدگی به وضع زندانیان و خانواده آنان بیش از آن است که در این مجال بگنجد با این حال به ذکر موردی بسنده شد.
  
پانزده خرداد 42 و دستگیری امام
  
در پی موفقیت در برگزاری رفراندوم و سرکوب اعتراض علما شاه احساس کرد توانسته بر نیروهای مخالف مذهبی جامعه غالب شود. بنابراین با استناد به اصل قانون اساسی که، مجلس شورای ملی نماینده قاطبه اهالی مملکت است، اعلام کرد: نصف جمعیت این مملکت تاکنون بر خلاف این اصل مسلم قانون اساسی از حق خود محروم مانده و ما این آخرین ننگ اجتماعی ایران را در انتخابات آینده برطرف خواهیم کرد.(31)
  
در این برهه از تاریخ مراجع تقلید حوزه علمیه قم از امام خیمنی، آیت‏الله گلپایگانی،... و علمای مجاهد پایتخت آیت‏الله خوانساری، بهبهانی، تنکابنی به مخالفت با طرحهای خائنانه شاه پرداختند هرچند علمای پایتخت بنا بر ملاحظات مصلحتی(حفظ عناصر اسلامی، روحانیت، نفوذ و حضور در مرکز) ناچار از مواضع گاه بی سر و صدا اقدام می‏کردند.
   
این بار نیز حرکت توفنده در قم و از طرف یگانه مرجع بیدار عصر امام خمینی صورت گرفت. امام در آستانه عید نورز سال 1342 عزای عمویم اعلام کرد و نوشت: دستگاه حاکمه ایران به احکام مقدسه اسلام تجاوز کرده و به احکام مسلمه قرآن قصد تجاوز دارد... .
  
امام همچنین در جواب سخنرانی شاه، سخنان کوبنده سیزده خرداد را در مدرسه ایراد کرد:
  
آیا ما مفت‏خوریم که مرحوم حاج شیخ عبدالکریم ما وقتی از دنیا می‏رفت همان شب آقازاده‏اش شام نداشتند یا که مرحوم بروجردی ما وقتی که از دنیا می‏روند ششصد هزار تومان بابت شهریه طلبه‏ها قرض باقی می‏گذارند؟ ولی آنهایی که بانک‏های دنیا را از دسترنج مردم فقیر انباشته‏اند کاخ‏های عظیم را روی هم گذاشته‏اند باز هم ملت را رها نمی‏کنند و باز هم دنبال این هستند که منافع این کشور با ره جیب خود و اسرایی برسانند مفت‏خور نیستند؟ باید دنیا قضاوت کند...(32).
  
شاه که از سخنرانی امام به شدت عصبانی بود، دستور دستگیری ایشان را شخصا صادر کرد. ساعت چهار بامداد پانزدهم خرداد 1342 امام دستگیر و به تهران منتقل شد. بررسی عملکرد آیت‏الله العظمی خوانساری در این برهه از تاریخ خونبار میهن اسلامی که جو خفقان بر همه جا حاکم شده بود، به خوبی می‏تواند پرده از شهامت او بردارد. او در بخشی از اعلامیه‏ای که در 1342/3/16 خطاب به عموم ملت مسلمان صادر شد نوشت:
  
انا لله و انا الیه راجعون 
مسئولین امنیت کشور با نهایت گستاخی حضرات آقایان مراجع عظام و علمای اعلام دامت برکاتهم را موافق اموری که مباینت آنها با شرع مطهر محرز و مکرر تذکر داده شده است جلوه می‏دهند حقیر در این موقع حساس لازم می‏دانم اولیاء امور را متذکر سازم انجام اینگونه اعمال ضد انسانی به حضرات علماء اعلام و قتل و جرح مردم بی‏پناه نه تنها موجب رفع غاعله نخواهد بود بلکه جز تشدید امور و ایجاد تفرقه و وخامت اوضاع اثر دیگری نخواهد داشت. موجب کمال تأسف است که باید حریم مقدس اسلام و روحانیت از طرف اولیاء امور این چنین مورد تجاوز قرار گیرد. انا لله و انا الیه راجعون.(33)
  
با انتشار خبر مربوط به دستگیری امام تظاهرات عظیمی در قم به راه افتاد که با دخالت پلیس رو به رو شد این خبر همان صبح به تهران رسید و با تعطیل شدن بازار تظاهرات بزرگی بر ضد رژیم از جنوب تهران آغاز شد. دانشگاه را نیز اعتراض فراگرفت و اندکی پس از آن آنان به سوی کاخ سلطنتی به راه افتادند.(34)
  
تا اواسط اسفند 42 امام همچنان در زندان بود و سرانجام بعد از دو ماه به خانه یکی از تجار تهران انتقال یافت.
  
با این حال سران اطلاعات و مقامات امنیتی از ملاقات‏ها جلوگیری می‏کردند و سختگیری از خودشان نشان می‏داد یکی از فضلای حوزه از همراهی آیت‏الله سید احمد خوانساری در این لحظات حساس هم خبر داده است او می‏گوید: اوایلی که امام در تهران به حالت تبعید به سر می‏بردند و ساواک نسبت به ملاقات با ایشان خیلی سخت‏گیری می‏کرد و لیکن افراد می‏توانستند با تحمل زحماتی ایشان را ملاقات کنند. یک روز صبح زود عازم دیدار امام شدم موقعی که به نزدیکی منزلی که امام در آنجا تشریف داشتند، رسیدم، مشاهده کردم افرادی که منتظر ملاقات امام هستند به صف ایستاده و به نوبت به محضر امام شرفیاب می‏شوند با کمال تعجب دیدم که مرحوم خوانساری هم جزء همین افراد (نفر شانزدهم) به صف ایستاده و منتظر رسیدن نوبت هستند تا با امام ملاقات کنند.(35)
  
تبعید امام
  
لایحه اعطایی مصونیت سیاسی به مستشاران نظامی آمریکا، بار دیگر آتش انقلاب را شعله‏ور کرد و امام در اعتراض به آن کوبنده‏ترین سخنرانی تاریخ خود را ایراد کدر که منجر به تبعید ایشان در تاریخ 13 آبان 1343 به ترکیه شد.(36)
  
آیت‏الله خوانساری در این موقعیت، ذخیره و اهرم اصلی حوزه علمیه در تهران به حساب می‏آمد او با اعلامیه‏ها، گفته‏ها و درخواستهای خود حکومت شاه را در فشار قرار داد به صورتی که در ماجرای تبعید امام خمینی به ترکیه او توانست از موقعیتی که داشت استفاده کند. علمای تهران نیز غالبا اعتراض‏های خود را د رقالب نامه به وی اظهار می‏کردند(37) و به این طریق نقش علمای پایتخت را باید در آن برهه حفظ خود برای حفظ قیام و فشار بر حکم زمان ارزیابی کرد.
  
اولین اقدام آیت‏الله خوانساری در ارتباط به تبعید امام خمینی تشکیل جلسه‏ای بود که ضمن ارزیابی اوضاع، اقدامات لازم را مشخص کرد. جلسه در روز 5 شنبه، 21 آبان 43 با حضور علمای طراز او ل تهران، حاج میرزا احمد آشتیانی، حاج سید احمد خوانساری و شیخ حسین محمدرضا تنکابنی در منزل مرحوم آشتیانی تشکیل شد و از وزیر دربار نیز دعوت به عمل آورد. دستاورد جلسه اعزام سید فضل‏الله خوانساری (داماد آیت‏الله خوانساری) به ترکیه برای دیدار با امام خمینی بود. او در 29 آذر 43 امام را ملاقات کرد و نامه‏هایی را که با خود آورده بود تسلیم امام کرد.(38)
  
تبعید امام به عراق، فعالیت‏های علنی و پشت پرده آیت‏الله خوانساری و راز سکوت او را آشکار می‏سازد. او با این اهرم درصدد بود تا وسیله آزادی یگانه رهبر شجاع شیعه را فراهم سازد. ستاره خوانسار به خوبی می‏توانست از عهده آن برآید و از اهرم سکوت استفاده کند. تا آن جا که شاه طی پیامی ‏شفاهی به آیت‏الله العظمی خوانساری توسط شریف‏امامی در 44/6/17 گفت: خمینی را به عراق می‏فرستم یا به ایران بر می‏گردانم.(39)
  
آیت‏الله خوانساری طی تلگرامی در مهرماه 1344 خوشحالی خود از انتقال امام به نجف را اینگونه ابراز داشت:
بشارت تشرف حضرت‏عالی به عراق موجب مسرت؛ دوام تأییدات در ظل مبارک ولی عصر(عج) از خدا مسألت و ملتمس دعا هستم.
احمد الموسوی الخوانساری(40)
  
قانون خانواده
  
آیت‏الله خوانساری با تمام گرفتاری‏هایی که اوضاع متشنج و در حال انقلاب ایجاد کرده بود، هرگز از مرکز قانون‏گذاری (مجلس) و امور داخلی کشور غفلت نکرد. در سال 1345 وقتی دولت لایحه‏ای به عنوان حمایت از خانواده تسلیم مجلس کرد او با مطالعه دقیق به اشتباهات فاحش قانون‏گذاری اشاره کرد و نوشت:
  
راجع به لایحه خانواده مجلس شورا شده است. بعد از ملاحظه آنچه در آن درج شده است ظاهرا حدود دوازده ماده آن بر خلاف احکام اسلامی می‏باشد. حقیر تلگراف نمودم به جهت مجلس از قرار مسموع انتشار انتشار پیدا کرده امضای حقیر راجع به این لایحه. نمی‏دانم این افتراء و کذب محض از چه محلی ناشی شده است خداوند تبارک و تعالی همگی را از شر در این دوره حفظ نماید.
احمد الموسوی الخوانساری(41)
  
حادثه 19 دی
  
این حادثه با انتشار مقاله توهین‏آمیز علیه امام خمینی در روزنامه اطلاعات 18 دی‏ماه 56 که بنا بر نظر محققان شخصا توسط شاه دستور تهیه آن داده شد، آغاز گشت. در بخشی از این مقاله آمده بود:
  
مالکان که برای ادامه تسلط خود همواره از ژاندارم تا وزیر و از روضه‏خوان تا چاقوکش در اختیار داشتند وقتی با عدم توجه عالم روحانیت و در نتیجه مشکل ایجاد هرج‏ومرج علیه انقلاب روبرو شدند و روحانیون برجسته معاصر حاضر به همکاری با آنها نشدند در صدد یافتن یک روحانی بر آمدند که مردی ماجراجو، بی‏اعتنا و وابسته و سرسپرده به مراکز استعماری و بخصوص جاه‏طلب باشد و بتواند مقصود آنها را تأمین نماید و چنین مردی را یافتند.(42)
  
انتشار این مقاله که دروغ و دغل‏بازی سیاسی سراپای آن را پوشانده بود خشم عمومی خصوصا مردم قم را فراگرفت. درس‏ها تعطیل شد و طلاب به منزل مراجع حرکت کردند و پس از تأیید حرکت خود از طرف مراجع در مسجد اعظم قم اجتماع کردند.
  
با این حال حادثه فردای آن روز یعنی صبح دوشنبه 19 دی روی داد. بازارها تعطیل شد و مردم شهر را یکپارچه بر علیه شاه بسیج کردند و مزدوران شاه این قیام انقلابی را به خاک و خون کشیدند. پیامی که امام در این باره صارد کرد، نویدبخش سرنگونی رژیم شاهنشاهی بود؛
  
با بهانه مختصری که مأمورین ایجاد کردند مرکز تشیع و حوزه فقاهت اسلام را در جوار مرقد پاک فاطمه معصومه(س) بست... من به ملت ایران با این بیداری و هوشیاری و با این روحیه قوی و شجاعت بی‏مانند نوید پیروزی می‏دهم...(43)
  
آیت‏الله خوانساری در این زمان چیزی بیش از 89 سال از سنشان می‏گذشت. او دیگر نمی‏توانست همانند واقعه انجمن‏های ایالتی و ولایتی همراه مردم در کوچه و بازار حاضر شود. به اضافه این واقعیت که از ابتدا نیز علماء قم از وی همواره می‏خواستند در مواقع اضطراری به مذاکره و گوشزد کردن وظیفه و انحراف‏های حکومتی با اولیاء امر بپردازید این بار نیز علماء از وی خواستار ایفاء نقشی بودند. آیت‏الله سید عبدالله شیرازی می‏نویسد:
  
... اینجانب طی نامه‏ای که به حضرت آیت‏الله خوانساری دامت برکاته، داشتم، خواستار شدم که به مقامات مربوطه تذکر دهند که وظیفه آنان است از روحانیت و احکام دین تجلیل نمایند و ایادی مرموزی که نسبت به آنان تعدی و تجاوز می‏نمایند کوتاه نمایند(44).
  
حضرت آیت‏الله گلپایگانی نیز طی نامه‏ای به ایشان خواستار مذاکره و اخطار به مسئولین شد و اینگونه نوشت:
...مستدعی است به مئولین امور اخطار نمایید که مسؤلیت این حوادث فجیعه که هم اکنون با دستگری و تبعدی بعضی طلاب محترم و سلب آزادی از مردم ادامه دارد، متوجه آنها است. و در برابر خداوند متعال مسئول هستند و جوابی نخواهند داشت...(45).
  
آیت‏الله خوانساری این بار نیز با مقامات وقت مذاکره کرد و طی نامه‏ای در 56/10/27 به آیت‏الله مرعشی نجفی در قم نوشت:
از جهت وقوع حادثه در حوزه همگی مکدر و شدیدا متأثر، با مقامات مربوطه مذاکره شد...(46)
  
دیدار با امام
  
طوفان‏های شدیدی که تا سال 1357 همواره در حال وزیدن بود، بالاخره بنیان سلطه پهلوی را از ریشه کند. امام خمینی در صبح روز 5 شنبه 12 بهمن 1357 وارد ایران شد و در مدرسه رفاه تهران اقامت گزید.
  
آیت‏الله سید احمد خوانساری با کهولت سن در حالیکه نود سالگی خود را پشت سر می‏گذاشت در مدرسه علوی شماره 1 به حضور امام شتافت. آیت‏الله خلخالی در این باره می‏گوید:
به خاطر دارم که اوایل قیام آیت‏الله خوانساری... بعد از نماز مغرب و عشاء برای دیدن امام به دبیرستان علوی شماره 1 آمده بود(47).
  
غروب ستاره خوانسار
  
بیش از 96 سال از عمر پربرکت آیت‏الله خوانساری می‏گذشت. یک هفته قبل از وفات، آیت‏الله العظمی خوانساری اطرافیان را از وفات خود آگاه ساخت.(48) تا اینکه بعد از یک عمر تلاش در عرصه‏های گوناگون اخلاقی، معنوی، سیاسی و اجتماعی در اولین ساعات بامداد روز 63/10/29 مطابق با 27 ربیع الثانی 1405 ندای حق را لبیک گفت.
  
دروس حوزه‏های علمیه تعطیل و از سوی دولت وقت یک هفته در سراسر کشور عزای عمومی شد و بازار تهران نیز به مدت سه روز تعطیل شد. با احترام و استقبال مردمی با شکوه پیکر مطهرش را به قم آوردند و بعد از تشیعی بی‏نظیر حضرت آیت‏الله العظمی گلپایگانی نماز میت خواند و در کنار مرقد مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) به خاک سپرده شد. (مزار او کنار قبر علامه طباطبایی قرار دارد.) امام خمینی در بخشی از پیام خود به مناسبت رحلت ستاره آسمان فضائل سید احمد خوانساری، نوشت:
  
این عالم تجلیل و بزرگوار و مرجع معظم که پیوسته در حوزه‏های علمیه و مجامع متدینه، مقام رفیع و بلندی داشت و عمر شریف خود را در راه تدریس و تربیت علم و عمل به پایان رسانده حق بزرگی بر حوزه‏ها دارد.
چه که با رفتار و اعمال خود و تقوا و سیره خویش پیوسته در نفوذ مستعده مؤثر و موجب تربیت بود.(49)
  
آیت‏الله گلپایگانی نیز در بخشی از اعلامیه خود زوایای گوناگونی از فضائل او را بیان کرد.
... با کمال تأسف رحلت مرجع عالیقدر، بقیة السلف و اسوه فضائل و تقوا و فقیه اهل بیت(ع)، حضرت آیت‏الله آقای حاج سید احمد خوانساری(ره) را به آستان اقدس حضرت بقیة‏الله(عج) و به محاضر علمای اعلام و حوزه‏های علمیه و به عموم ملت مسلمان و شیعه جهان تسلیت عرض می‏کنم. آن فقیه روحانیت در علم و عمل و مخالفت هوی و اطاعت مولی و ترک اقبال به دنیا و انقطاع الی‏الله و جامعیت علمی و تدریس و تألیف عبادت و تواضع در بیش از نیم قرن مشار بالبنان و مسلم بود...(50)
  
پی نوشت
  
1- از وی کتابی درباره ابوبصیر بر جای مانده است.
2- نور علم، شماره 18، ص 12.
3- آینه دانشوران، ص 489 و 490.
4- مکتب الاسلام، سال 24، شماره 11، ص 1 و 2.
5- مشاهیر دانشمندان اسلام، ج 4، ص 383.
6- پاسخ امام به نامه آقای قدیری، 1367/7/2.
7- آیینه دانشوران، ص 489.
8- ماهانه سیصد هزار تومان شهریه طلاب می‏داد. مشاهیر دانشمندان اسلام، ج 4، ص 384.
9- دوست فاضل و محقق گرانمایه آقای ناصر‏الدین انصاری قمی در تحقیقات خود راجع به سید احمد خوانساری فرازهای زیبایی از زهد و... سید را یادآور شده است. مقاله حاضر با همیاری خالصانه ایشان فراهم آمد.
10- به نقل از شیخ ابراهیم قضمفری.
11- کرامات صالحین، ص 319 و 310.
12- نور علم، ش 8، ص 15.
13- برخی از علمای قم که قبل از ورود آیت‏الله العظمی حائری در قم بودند عبارتند از:
میرزا محمد ارباب، محمد فیض، ابوالقسم بن محمدکریم، محمد کبیر، سید فخر‏الدین سیدی، حسن فاضل، محمود روحانی، احدی حکمی، میر سید محمد، سید محمدتقی رضوی، علی‏اکبر اردکانی یزدی، سید حسین کوچه‏حرمی، شیخ محمدحسین، شیخ حسن نویسی، ملا محمود، میرزا جواد ملکی تبریزی، محمدتقی بافقی و...
شرح احوال حضرت آیت‏الله العظمی اراکی، رضا استادی، ص 66 تا 77 را مطالعه کنید.
14- برخی از مهاجرین از حوزه اراک به قم عبارتند از:
آیت‏الله العظمی اراک، محمدرضا گلپایگانی، روح‏الله خمینی، محمدتقی خوانساری، سید احمد خوانساری، شیخ اسماعیل چاپنقی، حسن فرید اراکی، میرزا محمدعلی ادیب تهرانی، ابوالفضل زاهدی، هدایت‏الله گلپایگانی، میر سید محمد، عبدالحسن صاحب‏الداری، ریحان‏الله نجفی گلپایگانی، شیخ محمد بن ملاعلی چپلقی، حسن فرید گلپایگانی، سید محمد بن حاج میرزا هدایت‏الله حائری گلپایگانی، سید کاظم موسوی گلپایگانی، خلیل کمره‏ای، شیخ عباس تهرانی و...
همان، ص 53 تا 64.
15- نور علم، ش 11، ص 64.
16- نقباء البشر، ج 1، ص 462.
17- داستان انقلاب، محمود طلوعی، ص .192 آیت‏الله فلسفی در خاطرات و مبارزات خود می‏گوید:
شاید در زمان حیات آیت‏الله بروجردی دولت به فکر اجرای قانون انجمن‏های ایالتی و ولایتی به صورت دلخواه خود بود لیکن جرأت انجام آن را نداشت تا بالاخره یک سال و نیم بعد از فوت ایشان در حالی که تنها چند ماهی از نخست وزیری علم گذشته بود و مجلس شورا و ثنا هم با شروع نخست وزیری امینی منحل شده بود، دولت علم از فرصت استفاده کرد و در اوایل پاییز 1341 تصوبنامه‏ای گذراند که طی آن در قانون انجمن‏های ایالتی و لایتی قید اسلام و ذکوریت حذف می‏گردید. روزنامه جمهوری اسلامی، 13 آبان 1376.
18- این اعلامیه مربوط به نه آبانماه است.نهضت روحانیون ایران، ج 3، ص 138، اسناد انقلاب اسلامی، ج 1، ص .50 اولین اطلاعیه او در صفحه 132 اسناد انقلابی ثبت شده است.
19- همان، خاطرات و مبارزات حجة الاسلام فلسفی، روزنامه جمهوری، ش 31.
20- همان، ص 196.
21- همان، ص 197.
22- اسناد انقلاب اسلامی، ص .52 این اطلاعیه به امضاء آیات عظام بهبهانی، خوانساری، تنکابنی و محمدتقی آملی رسیده است.
23- نهضت روحانیون ایران، ج 3، ص 155 و 156.
24- همان، ص 207 و اسناد انقلاب اسلامی، ج 1، ص 58.
25- اسناد انقلاب اسلامی. ج 1، ص 59.
26- همان، ج 4، ص 20.
27- همان، ج 1، ص 61.
28- بررسی و تحلیلی از نهضت امام خمینی، ص 265 تا 263.
29- اسناد انقلاب اسلامی، ج 4، ص 27.
30- خاطرات حجت‏الاسلام فلسفی، ص 278.
31- داستان انقلاب، ص 203.
32- همان، ص 210.
33- نهضت روحانیون، ج 4، ص 110 و 111، اسناد انقلاب اسلامی، ج 1، ص 120 و 121.
34- داستان انقلاب، ص 214.
35- نور علم، شماره 8، ص 15.
36- داستان انقلاب، ص 223 تا 224.
37- نهضت امام خمینی، ج 2، ص 22 و 23 و 42.
38- همان، ص 51.
39- همان، ج 2، ص 99 و 100.
40- اسناد انقلاب اسلامی، ج 1، ص 293.
41- همان، ص 303.
42- تاریخ سیاسی معاصر ایران، مدنی، ج 2، ص 243 تا 245.
43- پیام انقلاب، ج 1، ص 195 تا 194.
44- نهضت روحانیون، ج 7، ص 47 و 48.
45- اسناد انقلاب اسلامی، ج 1، مربوط به سند تاریخ، 1356/10/22.
46- همان، ج 1، ص 416.
47- روزنامه سلام، 1371/2/17، خاطرات آیت‏الله خلخالی.
48- گنجینه دانشمندان، ج 9، ص 150 - از وی تنها یک پسر به نام سید جعفر باقیمانده است.
49- نور علم، ش 8،ص 17.
50- همان
  
 
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved